Weather From Our Sponsors
Kenny Phipps works in the paint against Matt Kolden during a Sunday afternoon semifinal game in the Men’s Competitive division at the 13th annual Hoop Jam at Whitney Plaza. Kenny Phipps works in the paint against Matt Kolden during a Sunday afternoon semifinal game in the Men’s Competitive division at the 13th annual Hoop Jam at Whitney Plaza.

150 teams pack Whitney Plaza for 13th annual Hoop Jam

SHERIDAN — Nearly 150 teams competed in the 13th annual Hoop Jam Saturday and Sunday in Sheridan.

Sixteen Sheridan teams won first place in their respective divisions. Five teams from Gillette won first along with two teams from Buffalo.

The top two adult divisions, men’s and women’s top flight, were won by teams with Division 1 basketball talent.

Mr. Howdy Doody, a team with former Cowboy basketball player Luke Martinez as well as SHS-grad Austin Woodward took home the Men’s Top Flight division title. The Cowgirls, with Kayla Woodward and Chaundra Sewell, won the Women’s Top Filght.

The event is a fundraiser for Wyoming Rehab and the Sheridan High School physical therapy program.

13th Annual Hoop Jam
First and Second place teams
Saturday and Sunday at Whitney Plaza
3rd grade boys 1st Place Sheridan Allstars Sheridan
Alex Sanders
Sean Sanders
Cody Kilpatrick
Dawson Lee
Chandler Lee
2nd Place Predators ‐ Sheridan
Michael Greer
Troy Berg
Cole Leach
Kaden Bateson
Colson Coon
4th grade boys 1st Place Beastly Ballerz ‐ Gillette
2nd Place Big Horn Little Rams ‐ Big Horn
Carson Bates
Winfield Loomis
Garrett Custis
Sam Gregory
Fifth grade boys 1st place – Warriors ‐ Sheridan
Lowden Askins
Alex Garber
Luke Grutzmacher
Seth Deutscher
Tigan Leno
2nd – Court Crushers ‐ Sheridan Xander Coon
Ethan Ricker
Sam Lecholat
Zach Koltiska
Ryan Sessions
Sixth-grade boys 1st place -Avengers ‐ Sheridan
Carter Wells
Tristan Bower
Elliott Boley
Jacob Boint
Garrett Coon
2nd – Dunk Dynasty ‐ Big Horn
Jaxon Parker
Jaren Fritz
Dalton Gregory
Kade Eisele
Jack Chase
7th grade boys 1st Place-  Tropics - Gillette
2nd – Dynamite Ducks – Sheridan
Drew Mavrakis
Blayne Baker
Abraham Ross
Aaron Sessions
Parker Christensen
8th grade boys 1st place The Red Rockets ‐ Sheridan
Drew Boedecker
Noah Gustafson
Isaac Pacheco
Coy Steele
Jordan Carlton
2nd Place – Casper SWAT
9th-10th boys 1st place #Ambition - Sheridan
Blake Baker
Blake Godwin
Dylan Daniels
Adam Berry
2nd – Tropics Gillette
11th-12th boys 1st place Camels – Gillette
2nd – Spunk Rock – Sheridan
Reed Ritterbusch
Spencer Welch
Malik Grant
Men’s Competitive C&B Paint - Sheridan
Cas Brewer
Andrew Newman
Dave Hutton
Jimmy Stites
Justin Mancini
2nd – Fremont Motors – Sheridan
Kenny Phipps
Ty Legerski
Jayson Shore
Blaine Shaffer
Antoine Porter
Men’s Top Flight – Mr. Howdy Doody -Sheridan
Luke Martinez
Austin Woodward
Cody Hoffman
Brandon Forister
2nd - Stars and Scrubs
Riley Ryan
Raith Durham
Cam Anderson
Jared Kasemodel
3rd-4th grade girls Bulldogs - Sheridan
Annie Mitzel
Aniston Beard
Addison Lucas
Aria Heynaman
Arilyn Johnson
2nd – Thermopolis Cats – Thermopolis
5th grade girls – Tailbusters - Sheridan
Brooklyn Bowie
Mollie Morris
Katie Ligocki
Madison Blaney
Abby Sanders
2nd – G-Town Girls – Gillette
6th grade girls – G-Town Girls – Gillette
2nd – Bucket Dumpers – Sheridan
Madyson Godwin
Britny Hutton
Talia Steele
Alisyn Hutton
Jordan Christensen
7th grade girls 1st – Toon Squad - Gillette
2nd Inner Ninjas – Sheridan
Bailey Coon
Marissa Coon
Zoie Jones
Kaylee Abernatha
Kailey Loomis
8th grade girls – Asphalt Kickers - Buffalo
Sadie Gruntmeir
Jennifer Seeman
Tana Dahlberg
Holly Curuchit
Autumn Knight
2nd – Headaches – Big Horn
Emily Blaney
Sophia Trabert
McKenna Balkenbush
Abbey Buckingham
Anna Meich
9th-12 grade girls – All-State Bench Warmers - Sheridan
Emily Julian
Rachel Wood
Celena Kelly
Robbie Ryan
Baylee Baker
2nd – Treble Makers - Sheridan
Cheyloh Bluemel
Taylor Townsend
Mali Wright
Molly Ligocki
Maddy McClure
Women’s Competitive SS&G - Buffalo
Megan Lund
Kaitlynn Armstrong
Chelsea Ullery
Chelsea Jones
2nd –  Has Bens - Sheridan
Haley King
Kylee Eddleman
Brianna Smith
Sarah Golinvaux
Women’s Top Flight – Cowgirls – Sheridan
Kaylee Hoffman
Chaundra Sewell
Kayla Woodward
Jordan Kelly
2nd Quad Squad – Sheridan
Dawn Deagle
Katie Strandholm
Kelsey Boedecker
Mandy Garmen

About

Staff Reports

The news staff of The Sheridan Press covers news, sports and lifestyle stories throughout Sheridan and its surrounding region. News tips and information can be sent to the newsroom at news@thesheridanpress.com

  Email | Twitter







For the best in Sheridan adventures, visit the new DestinationSheridan.com Visit Now