Weather From Our Sponsors
Lady Broncs sophomore Malia Smiley runs in the girls 200 meter dash Saturday at SHS. (The Sheridan Press/Brad Estes)Lady Broncs sophomore Malia Smiley runs in the girls 200 meter dash Saturday at SHS. (The Sheridan Press/Brad Estes)

Sheridan County Dan Hansen 2013 results

Dan Hansen track meet at Sheridan High School
April 20, 2013
Place, Name, School, Times and team points listed for Top 8. Event winner listed in parentheses.
Girls 100 Meter Dash Varsity (Pzinski, Makayla/Gillette, 12.34)

2 Gabby Edeen SHS 12.51, 8
6 Crystal Richards SHS 13.08, 4
9 Mariah Grant SHS
18 Hanneah Puckett BHHS
18 Shayna Kretschman ACHS
22 Cricket Cunningham BHHS
23 Jackie Wells SHS
24 Ashley Fox BHHS
31 Cheyanne Malstrom TRHS

Girls 200 Meter Dash Varsity
1 Gabby Edeen SHS 26.43, 10

9 Kristin Grammens
18 Shayna Kretschman ACHS
21 Jackie Wells SHS
24 Cheyanne Malstrom TRHS

Girls 400 Meter Dash Varsity (Brown, Lexi/Bismarck Central, 1:02.85
2 Bailey Bard BHHS 1:02.94 8
3 Ashley Fox BHHS 1:03.31 6
8 Cricket Cunningham BHHS 1
17 Courtney Jolovich TRHS

Girls 800 Meter Run Varsity (Holiday, Kimberly/Cody, 2:21.26)
3 Amanda Hutchinson TRHS 2:25.99 6
10 Janika Sweeney SHS
17 Adaline Ostler TRHS
27 Cheyanne Malstrom TRHS
–Zoe Sherman SHS DQ

Girls 1600 Meter Run Varsity (Phillips, Abby/Gillette, 5:26.37)
5 Amanda Hutchinson TRHS 5:26.37 10
18 Adaline Ostler TRHS
20 Jennifer Custis SHS

Girls 3200 Meter Run Varsity (DeStefano, Quinn/Gillette, 11:29.28)
21 Courtney Jolovich TRHS
22 Elana Ostler TRHS

Girls 100 Meter Hurdles Varsity (Skates, Mikalah/Kelly Walsh, 14.78)
5 Jadyn Mirich BHHS 16.60 4
13 Addison Stedillie SHS
21 Kelsey Walton SHS

Girls 300 Meter Hurdles Varsity (Taubert, Lauren, Natrona, 48.01)
4 Jadyn Mirich BHHS 50.49 5
5 Bailey Bard BHHS 50.82 4

Girls 4X100 Meter Relay Varsity
1 Sheridan High School “A” (Kristen Grammens, Gabby Edeen, Mariah Grant, Crystal Richards) 50.82

Girls 4X400 Meter Relay Varsity (Gillette, 4:17.96)
4 Big Horn “A” (Jadyn Mirich, Ashley Fox, Cricket Cunningham, Bailey Bard) 4:22.23 5
6 Sheridan High School “A” (Erin Jensik, Zoe Sherman, Ellie Sweeney, Janika Sweeney) 4:24.15 3

Girls 4X800 Meter Relay Varsity (Bismark Century, 10:07.70)
3 Sheridan High School “A” (Marissa Hegy, Erin Jensik, Zoe Sherman, Janika Sweeney) 10:27.43 6

Girls High Jump Varsity (Warner, Anissa/Powell, 5-01.00)
4T Jadyn Mirich BHHS 4-09.00 3.5
9 Erin Jensik SHS
17 Kelsey Walton SHS

Girls Pole Vault Varsity (Merchen, Amy/Gillette, 10-05.00)
No Sheridan County placers

Girls Long Jump Varsity (Reed, Emily/Cody, 16-09.00)
2T Shayna Kretschman ACHS 16-00.00 7
9 Crystal Richards SHS
17 Addison Stedillie SHS
19 Mariah Grant SHS
25 Hanneah Puckett BHHS

Girls Triple Jump Varsity (Welch, Megan/Cody, 34-01.50)
3 Crystal Richards SHS 33.07-00 6
10 Addison Stedille SHS
25 Bailey Roebling ACHS

Girls Shot Put Varsity (Skinner, Kiara/Cody, 42-03.50)
4 Shayla Christensen SHS 36-04.50 5
10 Alison Geary SHS
11 Sarah Nielsen TRHS
23 Sarah Bacon TRHS
29 Ashley Dodge TRHS
32 Afton Sami SHS
33 Holly Trujillo

Girls Discuss Throw Varsity (O’Connor, Kaci/Sundance High, 130-08)
3 Shayla Christensen SHS 109-00 6
5 Sarah Nielsen TRHS 107-07 4
14 Alison Geary SHS
20 Afton Sami SHS
30 Holly Trujillo
33 Ashley Dodge TRHS
35 Julie Tritschler TRHS
36 Sarah Bacon TRHS

Boys 100 Meter Dash Varsity (Jones, Chance/Natrona, 11.00)
3 Christian Mayer BHHS 11.24 6
7 Nate Kane SHS 11.51 2
28 Dillon Lyons TRHS
32 Matt Yellowtail TRHS
34 Justin Franck SHS

Boys 200 Meter Dash Varsity (Counts, Robert/Natrona, 22.83)
6 Josiah Huff TRHS 23.82 3
11 Casey Carlton SHS
13 Nate Kane SHS
29 Justin Franck SHS

Boys 400 Meter Run Varsity (Counts, Robert/Natrona, 51.37)
7 Casey Carlton SHS 53.13 2
8 Matthew Wigglesworth 53.24 1
15 Bradley Holloway SHS
19 Cody Jolovich TRHS
26 Matt Yellowtail TRHS
27 Dillon Lyons TRHS

Boys 800 Meter Run Varsity (Brotherton, Devyn/Cody, 1:59.55)
3 Kyle Dietsche SHS 2:01.29 6

Boys 1600 Meter Run Varsity (Davila, Hunter/Kelly Walsh, 4:22.07)
2 Michael Rotellini SHS 4:24.73 8
7 Kyle Dietsche SHS 4:33.84 2
18 Josiah Huff TRHS

Boys 3200 Meter Run Varsity (Gillum, Colten/Natrona, 9:57.21)
3 Michael Rotellini SHS 10:06.77 6
7 Taylor Bruso SHS 10:21.22 2
10 Cody Jolovich TRHS
17 Max Lube BHHS

Boys 110 Meter Hurdles Varsity (Etchemendy, Ty/Douglas High, 15.28)
10 Matthew Wigglesworth BHHS
19 Austen Scammon TRHS
29 Micciah Huff TRHS

Boys 300 Meter Hurdles Varsity
1 Matthew Wigglesworth BHHS 40.60 10

3 Nate Berg SHS 42.19 6
17 Austen Scammon TRHS
20 Dakota Larner SHS
22 Micah Huff TRHS
25 Nate Kane SHS

Boys 4X100 Meter Relay Varsity (Natrona, 43.98)
3 Sheridan High School “A” (Brian Kjerstad, Casey Carlton, Dakota Larner, Nate Kane) 44.90 6
9 Big Horn High School “A” (Will O’Dell, Matthew Wigglesworth, Brice Beisher, Christain Mayer)

Boys 4X400 Meter Relay (Kelly Walsh, 3:26.59)
3 Sheridan High School “A” (Nate Berg, Casey Carlton, Kyle Dietsche, Bradley Holloway) 3:35.91
8 Tongue River High School “A” (Josiah Huff, Cody Jolovich, Micciah Huff, Austen Scammon)

Boys 4X800 Meter Relay (Natrona, 8:42.69)
No Sheridan County placers

Boys High Jump Varsity (Fischer, Tanner/Kelly Walsh, 6-03.00)
No Sheridan County placers

Boys Pole Vault Varsity (Blanchard, Leighton/Cody, 14-10.00)
No Sheridan County placers

Boys Long Jump Varsity (George, Lane/Douglas High, 20-04.50)
11 Nate Berg SHS 18-06.50
12 Dillon Lyons TRHS
23 Dakota Larner SHS
25 Justin Franck SHS
27 Brian Kjerstad SHS

Boys Triple Jump Varsity (46-00.00, Ty Etchemendy, Douglas)
15 Dakota Larner SHS 36-07.00

Boys Shot Put Varsity (49.03-50, Ben Pieper, Natrona)
26 Kris Johnson BHHS 37-07.50
31 Mason Lube BHHS
32 Ethan Hall SHS
36 Will O’Dell BHHS
38 Michael Lamb BHHS
41 Kendall Walters TRHS
42 Casey Jurczewsky SHS

Boys Discus Throw Varsity (143-04, Dillon Shellenberger, Natrona)
18 Ethan Hall SHS 115-06
20 Tristan Barfoot SHS
23 Mason Lube BHHS
27 Casey Jurczewsky SHS
33 Kendall Walters TRHS
37 Justin Oram SHS
38 Kris Johnson BHHS
30 Michael Lamb BHHS

Team scores
Women Varsity

1) Gillette 103
2) Cody 89.50
3) Bismarck Century 88
4) Natrona 82
5) Kelly Walsh 74.50
6) Sheridan 57
7) Sturgis Brown 43.50
8) Glenrock 39.50
9) Laurel 39
10) Big Horn 36.50
11) Douglas 24
12) Spearfish 16.50
13) Tongue River 14
14) Hardin 13
15) Powell 12
16) Sundance 10
17) Buffalo 9
18) Arvada/Clearmont 7

Men Varsity
1) Natrona 199
2) Kelly Walsh 92.33
3) Cody 84
4) Gillette 66
5) Douglas 60.50
6) Sheridan 46
7) Big Horn 35
8) Laurel 32.50
9) Powell 25.33
10) Glenrock 23
11) Bismarck Century 18
12) Buffalo 16.33
13) Tongue River 4
14) Sundance 1

About

Staff Reports

The news staff of The Sheridan Press covers news, sports and lifestyle stories throughout Sheridan and its surrounding region. News tips and information can be sent to the newsroom at news@thesheridanpress.com

  Email | Twitter


Reader Comments

Tell us what you think. The Sheridan Press offers you the chance to comment on articles on Thesheridanpress.com. We power our commenting forum with facebook comments. Please take a look at our participation guidelines before posting.






For the best in Sheridan adventures, visit the new DestinationSheridan.com Visit Now